2412/​770

Dansk møbeldesign

Skænk af fyrretræ med top af eg og stel af bejdset bøg. Front med fire døre og fire skuffer. Indvendig med hylde. H. 95,5. B. 155. D. 57.

Alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker, reparationer og mindre afslag. En dør med udskiftet lås. Antageligt senere monteret top. Nøgle som medfølger passer kun til en dør. Spor af træfyldning.

Moderne kunst og design, 19. marts 2024

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

3.000 DKK

3.000 DKK