877/​608

J. F. Willumsen (f. København 1863, d. Cannes 1958)

Kompositionsskitse til “Badende børn på Skagens Strand” også kaldet “Sol og Ungdom” (1910), ca. 1902–10. Usign. Olie på lærred. 197×327.

Udstillet: “I bølgen blå – Willumsen og de badende børn”, Skagens Museum, 22. april - 21. august 2016 og J.F. Willumsens Museum, Frederikssund, 7. september - 8. januar 2017, gengivet som værk nr. 206 på side 161 i udstillingskataloget. Proveniens: Hidhørende fra kunstnerens familie.

Det udbudte værk er et stort forarbejde til det monumentale “Badende børn på Skagens Strand” også kaldet “Sol og Ungdom” (1910) på Göteborgs Konstmuseum. Endnu et forarbejde til dette værk, den såkaldte generalprøve fra 1909, findes på J. F. Willumsens Museum (deponeret af Skagens Museum indtil 2006). Kunstneren arbejdede med motivet i otte år afbrudt af lange pauser. Idéen til billedet opstod oprindeligt i Amalfi i Italien i 1902, hvor Willumsen blev optaget af de solbrændte, badende børn og begyndte at lave de første forarbejder i form af fotografier, blyantstegninger og akvareller. I sommeren 1904 arbejdede han i Amalfi og Bretagne videre med studier, hvor han især studerede havets brænding. Kompositionen blev samlet og “sat op” hjemme i atelieret. I sommeren 1909 lagde Willumsen sidste hånd på generalprøven ved Skagen Strand, mens det endelige billede fuldførtes i 1910.

Malerier, skulpturer, fotografier, 6. marts 2018

Vur­dering

500.000–600.000 DKK

Hammerslag