900/​21

I. L. Jensen (f. København 1800, d. sst. 1856)

Opstilling med roser, primula og stedmoderblomster i en kurv på en træstub. I forgrunden snerler, valmuer, kaprifolie og tidselsommerfugl. Sign. I. L. Jensen 1845. Olie på træ. 41×55. Damborg bobinet ramme med etiket.

Condition report on request. Please contact: fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier, møbler, tæpper, kunsthåndværk og bøger, 8. marts 2021

Vur­dering

60.000–80.000 DKK

Hammerslag

100.000 DKK