Foto endnu ikke klar
879/​241

P. S. Krøyer (f. Stavanger 1851, d. Skagen 1909)

“Diset blåt hav. Vesuv i baggrunden”. Sign. S. K. 22 Juli 96. Olie på lærred. 33×63.

H. Chr. Christensens fortegnelse over P. S. Krøyers malerier nr. 587.

I sommeren 1896 er Krøyer på Capri fra d. 10. juni til engang efter d. 29. august.

Proveniens: Højesteretssagfører C. L. David (1923).

C. L. David (1878–1960) var grundlægger af Davids Samling i Kronprinsessegade i København, der bl.a. rummer en stor og internationalt berømt samling af islamisk kunst, men også en fin samling af dansk kunst fra 1880 til 1950. Især værkerne af Vilhelm Hammershøi skal fremhæves her. Når man kender til C. L. Davids forkærlighed for Vilhelm Hammershøis værker, forstår man også hvorfor han har erhvervet dette maleri af Krøyer, der, på trods af, at er tale om et landskabsmaleri, på mange måder leder tanken hen på Hammershøis stemningsfyldte gråtonede interiører.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt fine-art@bruun-rasmussen.dk

Aftenauktion: Malerier, 29. maj 2018

Vur­dering

400.000–500.000 DKK

Hammerslag

300.000 DKK