1626/506
Jacob Kjær (f. 1896, d. 1957)
Et par skænke af mahogni med profilerede ben og kanter, front med tre skuffer og to jalousilåger, indretning af bøg med hylder og udtræksbakker. 1940–1950'erne. Udført hos snedkermester Jacob Kjær, København. H. 120. B. 134. D. 57. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Enkelte ridser, mørker og vandmærker.
Moderne kunst og design, 28. juni 2016
Vurdering
Hammerslag