921/​170

Carl Locher (f. Flensborg 1851, d. Skagen 1915)

To fiskere på Skagen Strand, i baggrunden det gamle Skagen Badehotel på Grenen. Sign. Carl Locher. Olie på lærred. 41×56.

Skagen Badehotel blev opført sidst i 1800-tallet i såkaldt norsk dragestil. Hotellet var storslået og beliggenheden uovertruffen. Stedet tiltrak velhavende gæster fra ind- og udland. I 1938 nedbrændte den ene værelsesfløj, og under 2. verdenskrig brændte resten ned antagelig p.g.a. en overophedet brændeovn.

Proveniens: Bruun Rasmussen Vejle auktion 106, 2006 nr. 46, afb. s. 20. Bruun Rasmussen Vejle auktion 109, 2007 nr. 6, afb. s. 10.

Nordisk Lys – kunstnerkolonien på Skagen, 10. juni 2024

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

26.000 DKK