1706/1658
Et par russiske potpourri flakoner af presset glas med låg af gennembrudt og forgyldt sølv. Låg stemplet med guardein Alexander Yashinov (1795–1826), Skt. Petersborg bymærke, lødighed 84. Glas flakoner senere. H. 14 cm. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Let slidt forgyldning. Glas med minimale kantafslag.
Varia, 9. februar 2017
Vurdering
Hammerslag
34 bud