2425/​7530

F. C. Lund (f. København 1826, d. sst. 1901)

Portræt af Carl Rupert Nyblom (1832–1907). Sign. F. C. Lund 1862. Sepia og lavering på papir. Bladstørrelse 28,5×19. Uindrammet.

Udstillet: Nivaagaards Malerisamling, “Venskabsportrætter fra Rom”, 2016, kat. nr. 34, omtalt s. 54, ill. s. 55.

Proveniens: Circolo Scandinavo / Skandinavisk Forening i Rom (Inv. nr. A 24).

Carl Rupert Nyblom var svensk digter og professor ved Uppsala Universitet i æstetik, litteratur- og kunsthistorie fra 1867–97. Fra 1861–63 rejste han i Tyskland, Frankrig og Italien for at studere kunst. Det har med al sandsynlighed været på denne rejse, at Nyblom har mødt Frederik Christian Lund i Rom, hvor nærværende portræt er tegnet.

Monteret på pap. Papiret er gulnet en smule. Mindre fugtpletter.

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag