2121/556
Henry Kjærnulf, tilskrevet (f. Ubberud 1911, d. 1975)
To armstole og fire spisestole af palisander, sæder betrukket med rødbrunt patineret skind. Udført hos Sorø stolefabrik. (6)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Reparation i læder på en spisestol.
Moderne kunst og design, 25. maj 2021
Vurdering
Hammerslag