1704/​1589

En samling husgeråd, bestående af to tobakskrukker af bemalet tin, kaffekande, thepotte, krukke og øreskål af tin, to strygejern af messing med hanke af træ, thekande, tragt og kande med stjerthank af kobber. 18.-19. årh. H. 4–26. (11)

Reparation på kaffekande. Kobberthepotte let irret. Afskalninger på bemaling. Dele af håndtag mangler på det ene strygejern. Buler, ridser og mærker. Fremstår med alders- og brugsslitage.

Varia, 26. januar 2017

Vur­dering

1.500 DKK

Hammerslag

850 DKK

850 DKK
800 DKK
750 DKK