876/​20

Fritz Petzholdt (f. København 1805, d. Patras 1838)

“Bjergvej ved Olevano”. Usigneret. Betegnet bagpå lærredet: “F. Petzholdt” og “tilhører G. Collin”. Olie på papir monteret på lærred. 20×28,5

Udstillet: Kunstforeningen, “De ukendte guldaldermalere”, 1982 nr. 135.

Kunstforeningen “Fritz Petzholdt. 1805–1838”, 1985 nr. 74.

Proveniens: Assessor G. Collin, der var Petzholdts svoger, og det er hans håndskrift, der ses bagpå lærredet. G. Collin skrev således på bagsiden, når han monterede Petzholdts malerier i ramme. Generalkonsul Johan Hansens samling nr. 1505, ikke dennes auktioner.

Fritz Petzholdt var elev af Eckersberg. Han var den eneste af dennes elever, der valgte landskabsmaleriet til fag. Petzholdt havde stor tilknytning til udenlandsk kunst, da de bedste forbilleder for landskabsmaleriet fandtes her. Det italienske landskab var blandt hans foretrukne motiver, og både færdige billeder og studier har ofte international karakter. Petzholdt bruger en mere fri og bred penselføring i sine sene malerier i modsætning til de tidlige, hvor detaljerne var mere minutiøst malede.

Malerier, 28. november 2017

Vur­dering

50.000–75.000 DKK

Hammerslag

30.000 DKK