Foto endnu ikke klar
1514/969
Jo Hammerborg (f. 1920, d. 1982)
“Studio”. Gulvlampe af kobber og sortlakeret metal, skærm indvendig orangelakeret. Udført hos Fog & Mørup, sidst i 1960er. H. 150/161.
Litteratur: Fog & Mørup katalog ca. 1969, s. 38.
Almindelig brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 31. marts 2015
Vurdering
Hammerslag
32 bud