2425/​7533

Lorenz Frølich (f. København 1820, d. Hellerup 1908)

Portræt af Gustaf Wilhem Palm (1810–1890). Sign. monogram 1849. Utydeligt betegnet. Bly og pastel på papir monteret på pap. Bladstørrelse 29,5×21. Uindrammet.

Proveniens: Circolo Scandinavo / Skandinavisk Forening i Rom (Inv. nr. AI 30).

Den svenske maler Gustaf Wilhelm Palm uddannede sig på Kungliga Konsthögskolan i Stockholm, hvor han specialiserede sig i landskabsmaleriet. I 1840 rejste han til Italien, hvor han først gjorde ophold i Venedig. Året efter bosatte han sig i Rom i 1841, hvor han blev de følgende 11 år, indtil han i 1852 vendte retur til Stockholm. Som følge af sit årelange ophold i Italien, blev han en central skikkelse blandt de svenske kunsterne i Rom, men han var også god til at skabe relationer på tværs af de skandinaviske lande; Palm knyttede blandt andet kontakt til flere danske malere, herunder Thorald Læssøe (1816–1878), Anders Christian Lunde (1809–1886) og Lorenz Frølich (1820–1908), sidstnævnte som har portrætteret Palm i nærværende portræt.

Monteret på pap. Papiret er gulnet. Mindre lyse misfarvninger samt overfladiske ridser.

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag