2119/​511

Johan Rohde (f. Randers 1856, d. Hellerup 1935)

“Kongemønster”. Bestik af sterlingsølv. Georg Jensen 1933–1944 samt efter 1945. Vægt eksklusive dele med stål 1869 g. (58)

Bestående af: 8 middagsknive med langt skaft, 6 middagsgafler, 3 middagsskeer, 5 frokostknive med langt skaft, 6 frokostgafler, 8 dessertskeer, 3 kaffeskeer, 5 teskeer, 6 kagegafler, 2 marmeladeskeer, 1 kanapéske, 1 lang pålægsgaffel, 2 grøntskeer L. 22,7., 1 serveringsspade med gennembrudt laf L. 22,7., 1 ostekniv.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Slitage især på middagsgafler. Enkelte dele er endnu i forseglede plastikposer / original emballage.

Moderne kunst og design, 11. maj 2021

Vur­dering

20.000 DKK

Hammerslag

21.000 DKK

12 bud

21.000 DKK
(Autobud) 20.000 DKK
19.500 DKK
(Autobud) 19.000 DKK
18.500 DKK
(Autobud) 18.000 DKK
17.500 DKK
(Autobud) 16.500 DKK
16.000 DKK
15.000 DKK
14.500 DKK
14.000 DKK