Johan Rohde (f. Randers 1856, d. Hellerup 1935)
“Kongemønster”. Bestik af sterlingsølv. Georg Jensen 1933–1944 samt efter 1945. Vægt eksklusive dele med stål 1869 g. (58)
Bestående af: 8 middagsknive med langt skaft, 6 middagsgafler, 3 middagsskeer, 5 frokostknive med langt skaft, 6 frokostgafler, 8 dessertskeer, 3 kaffeskeer, 5 teskeer, 6 kagegafler, 2 marmeladeskeer, 1 kanapéske, 1 lang pålægsgaffel, 2 grøntskeer L. 22,7., 1 serveringsspade med gennembrudt laf L. 22,7., 1 ostekniv.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Slitage især på middagsgafler. Enkelte dele er endnu i forseglede plastikposer / original emballage.
Moderne kunst og design, 11. maj 2021
12 bud