2250/​616

Erik Rahr (f. Odense 1900, d. Ibiza 1962)

Eigil Hinrichsen (f. 1921, d. 1999)

Oval skål af stentøj med let hævet midterfelt. Dekoreret med mørkebrun glasur. Sign. monogram. Udført og stemplet hos Saxbo, mellem 1950–1968. H. 3. L. 12. Samt skål af stentøj, dekoreret med brunlig glasur. Sign. monogram, Denmark. H. 6,5. Diam. 20. (2)

Almindelig brugsslitage.

Moderne kunst og design, 13. december 2022

Vur­dering

1.000–1.500 DKK

Hammerslag

460 DKK

14 bud

460 DKK
440 DKK
420 DKK
(Autobud) 400 DKK
380 DKK
(Autobud) 360 DKK
340 DKK
320 DKK
(Autobud) 300 DKK
290 DKK
280 DKK
270 DKK
260 DKK
250 DKK