2250/616
Erik Rahr (f. Odense 1900, d. Ibiza 1962)
Eigil Hinrichsen (f. 1921, d. 1999)
Oval skål af stentøj med let hævet midterfelt. Dekoreret med mørkebrun glasur. Sign. monogram. Udført og stemplet hos Saxbo, mellem 1950–1968. H. 3. L. 12. Samt skål af stentøj, dekoreret med brunlig glasur. Sign. monogram, Denmark. H. 6,5. Diam. 20. (2)
Almindelig brugsslitage.
Moderne kunst og design, 13. december 2022
Vurdering
Hammerslag
14 bud