1947/72
Sønderjysk vaseformet hovedvandsæg af sølv, indvendigt forgyldt, prydet med én grøn og talrige røde flusser. Mester Martin Petersen Hommelhoff, borgerskab Tønder 1796. Vægt ca. 100,5 g. H. 11.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder mindre afslag på flusser.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. november 2019
Vurdering
Hammerslag
20 bud