2103/​101

Stort tysk rokoko skab af nøddetræ indlagt med lyst træ, profileret top, front med to døre bag hvilken hylder og to smalle skuffer, underdel med seks skuffer. 18. årh.s anden halvdel. H. 240. B. 171. D. 64.

Nøgle medfølger. Ridser og mærker. Brugsslitage. Revner i træet. Finer stykker mangler. Led løst.

Ældre malerier, møbler og varia, 18. januar 2021

Vur­dering

10.000–12.000 kr.

Hammerslag

3.800 kr.
(Autobud) 3.600 kr.
3.600 kr.
(Autobud) 3.400 kr.
3.200 kr.
3.000 kr.