2103/101
Stort tysk rokoko skab af nøddetræ indlagt med lyst træ, profileret top, front med to døre bag hvilken hylder og to smalle skuffer, underdel med seks skuffer. 18. årh.s anden halvdel. H. 240. B. 171. D. 64.
Nøgle medfølger. Ridser og mærker. Brugsslitage. Revner i træet. Finer stykker mangler. Led løst.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. januar 2021
Vurdering
Hammerslag