1511/687
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
“BM-62”. Et sæt på seks medestole af eg med armlæn, sæde og ryg med spanskrørsflet. Formgivet 1957. Udført hos P. Lauritsen & Sønner. (6)
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Stel med ridser og mærker. Flet i god stand med enkelte defekter.
Moderne kunst og design, 10. marts 2015
Vurdering
Hammerslag