2014/​145

Adam Pijnacker, efter, 17. - 18. årh.

“Sydlandsk landskab med hyrder”. Usigneret. Olie på lærred. 44×50.

Originalen fra ca. 1665–1670, som nærværende maleri er baseret på, befinder sig på Statens Museum for Kunst (SMK), inv. nr. KMSsp508.

Proveniens: Gavnø Slot, inv. nr. 1112. Bruun Rasmussen auktion 476, 1985 nr. 379.

Lærredet er dubleret. Flere små krakeleringer. Nogle mindre afskalninger. Mindre retoucheringer. Behov for rensning.

Ældre malerier, møbler og varia, 30. marts 2020

Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hammerslag