899/​1185

Henri Laurens (f. Paris 1885, d. sst. 1954)

“Métamorphose”, 1940. Sign. HL, 6/6. Terracotta. H. 9. B. 22. D. 7.

Proveniens: Modtaget som en gave af Lis og Jørn Utzon direkte fra kunstneren i forbindelse med et besøg hos kunstneren sammen med det finske samler-par Harry og Maire Gullichsen. Sidenhen nedarvet i familien.

Et foto-dokument med Jan Utzons beskrivelse af skulpturens historie medfølger.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk

Malerier og skulpturer, 8. december 2020

Vur­dering

125.000–150.000 DKK

Hammerslag

120.000 DKK