Engelsk sent George III lygteur i kasse af mahogni med musikværk, værk med 12 klokker af slebet glas samt stor slagklokke og seks melodier. Værk stemplet 'Rivers & Son, Cornhill, London'. Ca. 1800. H. 66. B. 36. D. 27.
'Rivers & Son, Cornhill, London. Successer's to Daniel De Sir Leu, WATCHMAKER To her MAJESTY'.
Der gives ingen garanti for værkets funktion. Fremstår med alders- og brugsslitage. Værket fremstår visuelt pænt og i orden. Pendul, Optræksnøgle og Nøgle medfølger. Nyt pendulophæng.
Selected, 11. oktober 2021