2141/​9099

Engelsk sent George III lygteur i kasse af mahogni med musikværk, værk med 12 klokker af slebet glas samt stor slagklokke og seks melodier. Værk stemplet 'Rivers & Son, Cornhill, London'. Ca. 1800. H. 66. B. 36. D. 27.

'Rivers & Son, Cornhill, London. Successer's to Daniel De Sir Leu, WATCHMAKER To her MAJESTY'.

Der gives ingen garanti for værkets funktion. Fremstår med alders- og brugsslitage. Værket fremstår visuelt pænt og i orden. Pendul, Optræksnøgle og Nøgle medfølger. Nyt pendulophæng.

Selected, 11. oktober 2021

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

14.500 DKK

(Autobud) 14.500 DKK
14.000 DKK
7.500 DKK
7.000 DKK
6.500 DKK
6.000 DKK
5.500 DKK
5.000 DKK