2048/20
Fransk lygteur af ibenholt og sortmalet træ, prydet med beslag af bronze og listeindlægninger af messing, flankeret af pilastre, urskive beklædt med sort velour, timekrans af messing med romer- og arabertal. 19. årh. H. 53.
Afslag på top. Finéer skader. Løse og manglende listeindlægninger. Vipper. Låge på bagsiden slutter ikke til. Fremstår med alders- og brugsslitage. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Pendul og optræksnøgle medfølger.
Ældre malerier, møbler og varia, 23. november 2020
Vurdering
Hammerslag