1947/​436

Samling almue køkkentøj, bestående af gærkrans, peberkugle, grødfad, tallerkener, kaffemølle af træ m.m. samt diverse dele bestik af træ, horn og stål. 19. årh. Grødfad L. 42. B. 40. Kaffemølle H. 27. L. 18. B. 18. (15)

Kaffemølle loddet ved messingmontering. Ormehuller. Revner i træet. Bestik med rust. Horn udtørret. Fremstår med alders- og brugsslitage.

Ældre malerier, møbler og varia, 18. november 2019

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag