Richard Mortensen (f. København 1910, d. Kirke Hyllinge 1993)
Konkret komposition i sort og hvid. Sign. Richard Mortensen 65, nr. 9/30. Fra mappen “Cahier de Lavis”, 1965. Litografi. Bladstørrelse 36 × 28. Uindrammet.
Litteratur: Würtz Frandsen “l'ouvre” fortegnelse nr. 5.
Papiret er let gulnet.
Kunst, antikviteter & design, 30. juli 2020