1946/30
Bakota vogterfigur af udskåret og patineret træ samt metal. Gabon. 20. årh. H. 75.
Proveniens: Dansk / Schweizisk privatsamling. Erhvervet under ophold i Vestafrika i perioden 1962–68.
Brugsspor. Enkelte revner i træet.
Ældre malerier, møbler og varia, 11. november 2019
Vurdering
Hammerslag