1946/​30

Bakota vogterfigur af udskåret og patineret træ samt metal. Gabon. 20. årh. H. 75.

Proveniens: Dansk / Schweizisk privatsamling. Erhvervet under ophold i Vestafrika i perioden 1962–68.

Brugsspor. Enkelte revner i træet.

Ældre malerier, møbler og varia, 11. november 2019

Vur­dering

5.000 DKK

Hammerslag