873/​939

Joan Miró (f. Barcelona 1893, d. Palma de Mallorca 1983)

Komposition fra mappen “Hommage a Roger Lacourière”, 1968. Sign. Miró, essai. Ætsning og akvatinte i farver på pergament. Lysmål 20×25.

Udført i 75 eksemplarer på Arches-papir samt yderligere tre unummererede prøvetryk på pergament, hvoraf dette er det ene.

Litteratur: Patrick Cramer: “Joan Miró - The Illustrated Books: Catalogue Raisonné”, Geneve 1989, kat. 120, geng. helsides i farver s. 309. Proveniens: Galerie Moderne, Silkeborg. Erhvervet hér af nuværende ejer i begyndelsen af 1990'erne.

Malerier, grafik & fotografier, 27. september 2017

Vur­dering

25.000 DKK

Hammerslag

20.000 DKK