1947/113
Frisisk barnestol af drejet, udskåret og bemalet bøgetræ. Rygstykke med årstallet 1834. Bagsiden med ejernavn, “Elke Fischer”. Sædehøjde 30 cm.
Restaureret og kompletteret. Sæde fornyet.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. november 2019
Vurdering
Hammerslag