L. A. Ring (f. Ring 1854, d. Roskilde 1933)
“Efterårsregn i Vejlø. Til venstre for vejen i forgrunden en brændestabel foran et daglejerhus. Til højre ses over trætoppene taget af en større gård”. Sign. L. A. Ring 84. Olie på lærred monteret på lærred. 23×27.
H. Chr. Christensens fortegnelse over L. A. Rings malerier nr. 31.
Proveniens: Overlærer E. Rondahl (1910). Bruun Rasmussen auktion 541, 1990 nr. 106.
Malerier, møbler, tæpper, kunsthåndværk og bøger, 8. marts 2021