922/​34

Kaare Klint (f. Frederiksberg 1888, d. København 1954)

Et par bergeres af mahogni med indlæg og “sko” af palisander. Sæde, sider og ryg udspændt med flet. Hynder i sæde og ryg betrukket med lyst, ternet stof. Model 4488. Formgivet 1931. Udført hos Rud. Rasmussens Snedkerier, med etiket herfra. (2)

Proveniens: ”Danske Banks gamle hovedsæde”. Antikviteter, kunst og design hidrørende Erichsens Palæ og andre historiske bygninger i Holmens Kanal.

Litteratur: Grete Jalk [red.]: “Dansk møbelkunst gennem 40 Aar”, bind 4, s. 214.

Dette emne handles i fuldmoms

Almindelig brugspatina, herunder ridser, mærker og hak. Enkelte mindre flet defekter.

Bestil konditionsrapport

Budfrist

Vur­dering

25.000–30.000 DKK

Kom­mis­sions­bud

Hvad er et kommissionsbud?