Elisabeth Jerichau Baumann (f. Warszawa 1819, d. København 1881)
Italienerinde med en guitar. Sign. Elisabeth Jerichau Baumann. Olie på træ. 44,5×33,5.
Litteratur: Jerzy Miskowiak, “Elisabeth Jerichau-Baumann. Nationalromantikkens enfant terrible”, Frederiksberg 2018, s. 278 (afb.).
Minimale afskalninger, krakeleringer og revner.
Ældre malerier, møbler og varia, 25. november 2019
23 bud