2022/​3

Barokform lågkrus af sølv, drevet med frugter, blade og sløjfer. Stående på tre claw-on-ball fødder, gæk i form af løve, låg isat “Corona Danica” mønt, slået i København for Christian IV i 1618. Punslet i bunden med vægtangivelse. Pseudo stempler. 19. årh. Vægt 1060 g. H. 21 cm.

Fremstår med alders- og brugsslitage.

Ældre malerier, møbler og varia, 25. maj 2020

Vur­dering

10.000 DKK

Hammerslag