Peder Mønsted (f. Grenaa 1859, d. Fredensborg 1941)
Parti fra Egypten med kameler i en beduinlejr ved solnedgang. Sign. P. Mønsted Cairo 1893. Olie på malepap. 24×19.
I 1892 rejste Peder Mønsted, inviteret af den danskfødte kong Georg I af Grækenland (1845–1913), til Athen og herfra videre til Egypten.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 1506, 2015 nr. 9.
Behov for overfladerensning. Minimale krakeleringer samt minimale retoucheringer og i nedre hjørner minimale reparationer. Enkelte overfladiske ridser.
Ældre malerier, møbler og varia, 19. august 2024
16 bud