2434/816
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Fritstående to-personers sofa med ben af mahogni. Sider, ryg samt løse hynder betrukket med rødbrunt skind. Model 2212. Formgivet 1963. Udført hos Fredericia Stolefabrik. L. 160.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Defekt i skind ved ryg.
Vurdering