756/​615

Edvard Weie (f. København 1879, d. Frederiksberg 1943)

Opstilling. Sign. E.W. Udført sidst i 1920'erne. Olie på lærred. 78×67.

Litteratur: “Kunst i Privateje”, bd. II, København 1944–45, gengivet s. 370.Udstillet: “Mit bedste kunstværk”, Statens Museum for Kunst, København, 1941, kat. nr. 283, gengivet s. 66.Udstillet: Weies retrospektive udstilling, Statens Museum for Kunst, København, 1946.Udstillet: Helsingfors 1946 og Stockholm 1947.Udstillet: “Anna og Kresten Krestensens samling”, Charlottenborg, København samt Gentofte Rådhus, 1952.Udstillet: “Edvard Weie”, Kunstforeningen, København, 1962, kat. nr. 50, gengivet i kataloget.Udstillet: Kunstnernes Hus, Oslo, 1963, kat. nr. 494.Proveniens: Anna og Kresten Krestensens samling.Proveniens: Museumsdirektør Lars Rostrup Bøyesens samling.

Klassisk modernisme, 6. april 2006

Vur­dering

400.000–500.000 DKK

Hammerslag

800.000 DKK