2137/859
Dansk møbeldesign
Fritstående to-personers sofa i buet form, med svungne armlæn og ben af bøg, ben med metalsko, betrukket med blomstret møbelstof. Model 96/4. Udført hos Bramin, N. A. Jørgensens Møbelfabrik, Bramminge. 1940–50'erne. L. 152.
Litteratur: “Møbler” nr. 5–1954, side 10 i annonce.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Betræk med smuds, pletter og huller.
Moderne kunst og design, 14. september 2021
Vurdering
Hammerslag