2052/​177

Simon Simonsen, 19. årh.

Christian David Gebauer, 19. årh.

Lorenz Frølich, 19. årh.

Lorenz Frølich. Dekorationsarbejde med en lille pige, der plukker blomster i en skovlysning. Usigneret. Pen og bly på papir monteret i passepartout. Lysmål 18×11,5.

Simon Simonsen. “Marché aux chiens”. Parti fra et hundemarked i Paris. Sign. Simon Simonsen Paris 1868. Bly på papir monteret på papir. Bladstørrelse 21×26,5.

Christian David Gebauer. Studie af en fornem dame til hest, som bliver mødt af en gruppe kavalerer, samt studie af en hestehov. Bet. Gebauer. Bly på papir monteret på papir. Bladstørrelse 18,5×22,5.

(3).

Et par minimale revner ved øvre og nedre kant (Frølich). Mindre misfarvninger (Simonsen). Papiret er lidt krøllet og med misfarvninger. Et par minimale revner ved kant (Gebauer). Alle har gulnet papir og er undersøgt i ramme.

Ældre malerier, møbler og varia, 21. december 2020

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

1.050 DKK

1.050 DKK
1.000 DKK