896/​43

L. A. Ring (f. Ring 1854, d. Roskilde 1933)

Købt af Danmarks Jernbanemuseum i september 2020.

Jernbaneoverkørslen ved L. A. Rings barndomshjem i Ring. Rimtåge. Sign. L. A. Ring 90. Olie på lærred monteret på plade. 21×23.

H. Chr. Christensen, A Catalogue Raisonné of the Works of L. A. Ring no. 189, her med titlen “Vinterlandskab”.

Udstillet: Rønnebæksholm Kunst- og Kulturcenter, “L. A. Ring 150 år - motiver fra Sydsjælland”, 2004 nr. 16. Roskilde Kunstforening, “Hvad øjet ser og sjælen føler”, 2015 nr. 4.

Litteratur: Henry Nielsen og Dorte Fogh, “På sporet af Banevogteren”, Aarhus 2016, omtalt s. 118, afbildet s. 119.

Proveniens: Overretssagfører Ivan Hartvigson (1910). Bruun Rasmussen auktion 323, 1974 nr. 399. Bruun Rasmussen Vejle auktion 40, 1995 nr. 962, afbildet s. 107. Koncertmester Kai Laursen. Arv efter denne til nuværende ejer.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier, 15. september 2020

Vur­dering

40.000–50.000 DKK

Hammerslag

28.000 DKK