Bruno Mathsson (f. Värnamo, Sverige 1907, d. sst. 1988)
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
Piet Hein (f. 1905, d. 1996)
“Supercirkulært”. Spisebord med plade af Rio-palisander, på forkromet søjle af stål med firpas fod af satinpoleret aluminium. Model A603. Udført og mærket hos Fritz Hansen. H. 70. Diam. 100.
CITES-certifikat gyldigt indenfor EU medfølger.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Let falmet.
Moderne kunst og design, 30. august 2016
12 bud