Foto endnu ikke klar
893/​52

Viggo Johansen (f. København 1851, d. sst. 1935)

Købt af Ribe Kunstmuseum i februar 2020.

Kunstnerens selvportræt med palet i hånden og hustruen Martha ved sin side. Begge ses i profil. Sign. Viggo Johansen 98. Olie på lærred. 46×57.

Udstillet: Malmø, “Baltiska Utställningen”, 1914 nr. 2.497. Charlottenborg, efterår 1921. Kunstforeningen, “Viggo Johansen I Anledning af hans 80-Aarige Fødselsdag”, 1931 nr. 139. Kunstforeningen, “Viggo Johansen Studier og tidlige Billeder”, 1936 nr. 49. Kunstforeningen, “Viggo Johansen 1851–1951”, 1951 nr. 43. Litteratur: “Smaa Kunstbøger” nr. 14, 1917, afb. s. 46.

Proveniens: Kunstnerens dødsboauktion, del II, Winkel & Magnussen 199, 1936 nr. 90, afb. s. 26. Fru dr. Mahler (1951).

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier og tegninger, 25. februar 2020

Vur­dering

50.000–75.000 DKK

Hammerslag

35.000 DKK