Kay Bojesen (f. København 1886, d. Gentofte 1958)
Finn Juhl (f. Frederiksberg 1912, d. Ordrup 1989)
En lille bordskål af massiv teak. Stemplet Kay Bojesen, Denmark, Copyright, samt Finn Juhl Design. H. 5. Diam. 15.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. En revne fra øvre kant og ca. 1,5 cm ned på skålens inderside, ca. 4 cm. ned på ydersiden.
Moderne kunst og design, 2. marts 2021