1512/28
Dragkiste af egetræ, svungen og ligeknækket front med fire skuffer. På nyere sokkel med svungne ben. 18. årh. H. 118. B. 122. D. 63.
Ridser og mærker. Brugsslitage. Nyere sokkel.
Ældre malerier og møbler, 16. marts 2015
Vurdering
Hammerslag