2049/​297

Et par store Meissen kandelabre af procelæn, Allegori på Forår og Vinter, hver med arme til tre lys dekorerede i farver og guld med pousserede og malede blomster samt bladværk, stamme med Efterår - Vinter og Forår -Sommer på firpasformet fodstykke. Aftagelige arme. E 128 og E 129. Tyskland 19. årh. H. 34 /51 cm. (2)

afslag på pousserede blomster, Vinters tå mangler , arm og ben og hænder repareret, neg med afslag

Ældre malerier, møbler og varia, 30. november 2020

Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hammerslag

9.000 DKK

9.000 DKK
8.500 DKK