2049/297
Et par store Meissen kandelabre af procelæn, Allegori på Forår og Vinter, hver med arme til tre lys dekorerede i farver og guld med pousserede og malede blomster samt bladværk, stamme med Efterår - Vinter og Forår -Sommer på firpasformet fodstykke. Aftagelige arme. E 128 og E 129. Tyskland 19. årh. H. 34 /51 cm. (2)
afslag på pousserede blomster, Vinters tå mangler , arm og ben og hænder repareret, neg med afslag
Ældre malerier, møbler og varia, 30. november 2020
Vurdering
Hammerslag