2142/724
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“GE 290A”. Højrygget lænestol samt tilhørende fodskammel af eg. Løse epeda hynder i sæde og ryg betrukket med lyseblåt uld. Udført og stemplet hos Getama, Gedsted.
Litteratur: Mobilia no. 82–83, 1962.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Defekt/løst armlæn.
Moderne kunst og design, 19. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag