2142/​724

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“GE 290A”. Højrygget lænestol samt tilhørende fodskammel af eg. Løse epeda hynder i sæde og ryg betrukket med lyseblåt uld. Udført og stemplet hos Getama, Gedsted.

Litteratur: Mobilia no. 82–83, 1962.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Defekt/løst armlæn.

Moderne kunst og design, 19. oktober 2021

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

11.000 DKK
(Autobud) 10.500 DKK
10.000 DKK
(Autobud) 8.500 DKK
8.000 DKK
6.500 DKK
6.000 DKK