2022/​506

Charles Eames (f. 1907, d. 1978)

Ray Eames (f. 1912, d. 1988)

“Lounge chair New Dimensions”. Hvilestol og fodskammel med formbøjet skal af valnød, betrukket med sort skind. Stel af stål, delvist sortlakeret. Model 670. Formgivet 1958. Udført og mærket hos Vitra. (2)

Stand

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.

Auktion

Moderne kunst og design, 26. maj 2020

Kategori
Vur­dering

30.000 DKK

Hammerslag

Ikke solgt