915/​18

Christine Kitty Lange Kielland (f. Stavanger 1843, d. Oslo 1914)

Vej gennem et klippelandskab i Ogna, Jæren, Norge. Sign. K. L. K. 79. Olie på lærred monteret på plade. 38×35.

Kielland udførte adskillige motiver fra sin hjemegn Rogaland i Norge, og hun er især blevet kendt for at skildre naturen i området Jæren, som blev et af hendes favoritmotiver.

Malerier og tegninger, 18. september 2023

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

26.000 DKK