2438/​667

Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)

“PH-3,5/2”. Pendel med fatningshus af bruneret messing. Skærmholder mærket “Patented” og “PH-3”. Monteret med senere skærme af flerlags opalglas. Stel udført hos Louis Poulsen 1930'erne.

Alders og brugspatina. Stel med stramme gevind, forkert samlet. Ridser og mærker. Oprindeligt monteret med 3/2,5 skærmsæt. Mellemskærm med mindre kanthak. Underskærm mangler. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

I Lyngby
Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

165774 2.100 DKK
1106678 2.000 DKK