2438/667
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-3,5/2”. Pendel med fatningshus af bruneret messing. Skærmholder mærket “Patented” og “PH-3”. Monteret med senere skærme af flerlags opalglas. Stel udført hos Louis Poulsen 1930'erne.
Alders og brugspatina. Stel med stramme gevind, forkert samlet. Ridser og mærker. Oprindeligt monteret med 3/2,5 skærmsæt. Mellemskærm med mindre kanthak. Underskærm mangler. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 17. september 2024
Vurdering
Hammerslag
13 bud