2044/518
Erik Höglund (f. Karlskrona 1932, d. 1998)
Gulvstage af smedejern med 10 lysarme. Behængt med prismer af klart glas. Udført hos Kosta Boda. H. 115. Diam. 41.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. 6 større cirkulære prismer (til montering under lysholdere) er ej monteret på kandelabren medfølger i løs vægt, dog uden metaltrådsmontering. 2 små prismer mangler.
Moderne kunst og design, 27. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag
34 bud