2044/​518

Erik Höglund (f. Karlskrona 1932, d. 1998)

Gulvstage af smedejern med 10 lysarme. Behængt med prismer af klart glas. Udført hos Kosta Boda. H. 115. Diam. 41.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. 6 større cirkulære prismer (til montering under lysholdere) er ej monteret på kandelabren medfølger i løs vægt, dog uden metaltrådsmontering. 2 små prismer mangler.

Moderne kunst og design, 27. oktober 2020

Vur­dering

2.000–3.000 kr.

Hammerslag

9.000 kr.

34 bud

9.000 kr.
8.500 kr.
8.000 kr.
(Autobud) 7.500 kr.
7.000 kr.
6.500 kr.
(Autobud) 6.000 kr.
6.000 kr.
5.500 kr.
(Autobud) 5.000 kr.
5.000 kr.
(Autobud) 4.800 kr.
4.600 kr.
4.200 kr.
(Autobud) 4.000 kr.
3.800 kr.
3.600 kr.
3.400 kr.
3.200 kr.
(Autobud) 3.000 kr.
3.000 kr.
2.600 kr.
(Autobud) 2.500 kr.
2.500 kr.
(Autobud) 2.100 kr.
2.000 kr.
(Autobud) 1.700 kr.
1.650 kr.
1.600 kr.
1.550 kr.
(Autobud) 1.500 kr.
1.450 kr.
1.050 kr.
1.000 kr.